STRONA ARCHIWALNA

Przejdź na stronę www.portal.polaniec.eu
  • oferta terenów inwestycyjnych
  • Kompleks basenowo-rekreacyjny Delfin
  • Most na rzece Wiśle
  • Kopiec Kościuszki
  • Panorama miasta
Z prac Gminy

Wielkie otwarcie mostu na rzece Wiśle w Połańcu już za nami!

2014-11-14 09:00

AUTOR: Justyna

   Dzień 12 listopada 2014 r. to historyczna chwila dla naszego regionu. To dzień, na który długo wyczekiwali nie tylko samorządowcy, ale przede wszystkim mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. To dzień uroczystego otwarcia mostu na rzece Wiśle w Połańcu. A nowy most, właśnie w tym miejscu, łączący dwa regiony, to inwestycja w lepszą przyszłość.

   Dla nas - mieszkańców miasta i gminy Połaniec - inwestycja ta ma ogromne znaczenie, usprawni nie tylko komunikację, ale także, o czym zapewne niedługo się przekonamy, przyczyni się do rozwoju Połańca. Cieszymy się tym bardziej, gdyż o konieczności budowy mostu przez rzekę Wisłę w Połańcu mówiło się już jakieś 30 lat temu. Ten most to ogromna szansa dla Połańca. Zapewnia potencjalnym inwestorom bardzo dobry dostęp do połanieckiej strefy inwestycyjnej. Dzięki temu mostowi tylko 40 km dzieli Połaniec od autostrady A4 Rzeszów-Tarnów-Kraków. Ponadto fakt, iż Połaniec przecina krajowa „79”, łącząca Sandomierz z Krakowem, jest bardzo zadowalający, gdyż to kolejne ułatwienie komunikacyjne dla inwestorów. Jest to kapitalna sprawa, gdyż dla potencjalnych inwestorów, priorytetem jest dogodna lokalizacja terenu i połączenie z głównymi węzłami komunikacyjnymi. Inwestycja ta zatem będzie nakręcała koniunkturę gospodarczą. Łączą się bowiem również dwie strefy inwestycyjne – mielecka oraz połaniecka, co stwarza dla mieszkańców nowe możliwości pozyskania pracy. Dlatego most ten, nie bez powodu, należy do jednej z kluczowych i największych inwestycji realizowanej na przestrzeni ostatnich kilku lat.

   Oddawany most przez Wisłę w Połańcu, budowany pod hasłem „Likwidacja barier rozwojowych”, połączył dwa regiony – Świętokrzyskie i Podkarpacie. W chwili rozpoczynającej całą uroczystość, z obydwu stron mostu wyszli sobie naprzeciw gospodarze obu województw: z jednej strony marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, z drugiej – marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

   W tym symbolicznym miejscu – na środku mostu – marszałkowie zostali powitani przez rodziny z obydwu regionów. Ze strony województwa świętokrzyskiego byli to Państwo Joanna i Wojciech Witek z dziećmi Emilią i Piotrem z gminy Połaniec. Dokonano także symbolicznej wymiany herbów województw pomiędzy marszałkami. 

   Po powitaniu wszystkich gości, głos zabrali marszałkowie. Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas w swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie mostu, gdyż jego największe zadanie to łączyć. Jak powiedział marszałek - Most symbolicznie wyraża idę, jaką powinien kierować się dobry samorząd, powinien łączyć, powinien łączyć ludzi (…), zapewniać dostęp do wysokiej jakości usług społecznych, do wysokiej jakości infrastruktury. I tak jest w tym przypadku. Dzisiaj oddajemy bardzo nowoczesny most, który łączy dwa regiony. Wraz z drogami dojazdowymi to prawie 6 km, to skrócenie też drogi do obydwu stolic regionów o 25 km. Ten most przybliża nas, przybliża obydwa regiony, ma też bardzo duże znaczenie gospodarcze. Podpatrujemy to co się dzieje w prężnie rozwijającej się strefie mieleckiej i mam nadzieję, że wkrótce, już niedługo strefa połaniecka, którą tak mocno buduje Pan Burmistrz Tarnowski wraz z samorządem miejscowym, też będzie tętniła życiem. Czekamy na kolejne inwestycje. Niektóre już się zaczęły. Po tych słowach Pan Marszałek skierował słowa uznania i podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali  się w budowę mostu, m. in. szczególne słowa podziękowania powędrowały w stronę Burmistrza Połańca, który na bieżąco monitorował budowę mostu.

Potem kolejno wypowiadali się: Beata Oczkowicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Dariusz Szewczyk – zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Bożentyna Pałka-Koruba – wojewoda świętokrzyski. Ze strony województwa świętokrzyskiego w spotkaniu tym uczestniczyli także: Tadeusz Kowalczyk – przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz wiceprzewodniczący Józef Grabowski, członkowie zarządu województwa – Jan Maćkowiak, Kazimierz Kotowski, Piotr Żołądek, Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, przedstawiciele Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich na czele z dyrektorem Damianem Urbanowskim, przedstawiciele samorządów – Starosta staszowski - Andrzej Kruzel, Burmistrz Połańca – Jacek Tarnowski, Rada Miasta Połaniec z Przewodniczącym Stanisławem Lolo na czele. Zarząd spółki Mosty Łódź, która jest generalnym wykonawcą liderem konsorcjum, realizującego inwestycję, reprezentował Prezes Wojciech Patera. W tej pięknej uroczystości udział wzięli także przedstawiciele samorządu połanieckiego, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Połaniec, przedstawiciele lokalnych firm, księża oraz mieszkańcy.

   Kluczowym momentem uroczystości było poświęcenie mostu przez kapłanów z obydwu regionów. Z naszej gminy byli to księża – Jan Wamyj, Józef Grabda, Tadeusz Ziętkowski. Po poświęceniu mostu, była chwila na refleksje dotyczące całej inwestycji, na słowa podziękowania i gratulacje. Została przypomniana, także historia mostu. Słowo podsumowujące należało również do Pana Wojciecha Patera, prezesa Zarządu spółki Mosty-Łódź, który przedstawił pokrótce wykonanie inwestycji.

   Atrakcyjności całego wydarzenia dodał lot śmigłowca S-70i Black Hawk, który produkowany jest w pobliskich Polskich Zakładach Lotniczych.

   Po zakończeniu uroczystości wszystkich zaproszono na degustację produktów regionalnych znajdujących się na stoiskach z województw - świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

   Ponadto w imieniu burmistrza Połańca – Jacka Tarnowskiego, przekazano zaproszenie do Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu na miejskie uroczystości związane z otwarciem mostu.

   Uroczystości w CKiSz otworzył Burmistrz Jacek Tarnowski. Rozpoczynając przypomniał główne idee, jakie towarzyszą dzisiejszej uroczystości otwarcia mostu na Wiśle, a mianowicie słowa – Mosty łączą ludzi, mosty powodują rozwój, zarówno w przypadku naszego województwa jak i województwa podkarpackiego. Pan Burmistrz opowiedział także o znaczeniu jakie dla nas, dla naszego miasta i gminy, ma ten most, który jest dodatkowym impulsem do rozwoju tworzącej się połanieckiej strefy inwestycyjnej. Podziękował również wszystkim zaangażowanym w budowę mostu, m. in. Zarządom obydwu województw. Zaś szczególne słowa uznania powędrowały w stronę Pana Marszałka Adama Jarubasa i całego Zarządu naszego województwa. Zawsze bowiem mogliśmy liczyć na ich pomoc, na ogromną współpracę, na wsparcie w realizacji wielu inwestycji, bez których Połaniec nie był by dziś taki jakim obecnie możemy go oglądać.

   Po tym krótkim słowie wstępu i powitaniu wszystkich gości przez Pana Burmistrza, o głos kolejno zostali poproszeni: Członkowie Zarządu Województwa -  Kazimierz Kotowski i Jan Maćkowiak, a także Prezes Zarządu spółki Mosty-Łódź – Wojciech Pater, wiceprezes PARP – Dariusz Szewczyk, Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - Damian Urbanowski. We wszystkich tych wypowiedziach podkreślano jak ogromny wpływ ma inicjatywa budowy mostu przede wszystkim na gospodarkę, na rozwój inwestycji i infrastruktury. Tworzy się bowiem nowy obraz regionu świętokrzyskiego. Wszystko to dzięki – jak podkreślali wypowiadający się goście – efekt sprawnej, wzajemnej współpracy samorządów i zaangażowanych w budowę mostu instytucji.

  

Podczas spotkania w CKiSz, wyświetlona została prezentacja multimedialna przedstawiająca krok po kroku etapy budowy mostu. Całą uroczystość uświetniły także występy wychowanków Centrum Kultury i Sztuki. Tym miłym akcentem zakończono całą uroczystość.


Zdjęcia: Mariusz Kowalik / CKiSz

Powrót do poprzedniej
Pomoc dla Ukrainy Spot 2019 Spot 2019 Inwestycje POŁANIEC DLA INWESTORÓW PLANY ROZWOJU Fotogaleria Połaniec.TV Merkuriusz Połaniecki Kosynier - nasza ziemia połaniecka Nagrody i wyróżnienia Oferty pracy Połaniec.info Połaniec w mediach RADA SENIORÓW MŁODZIEŻOWA RADA MIEJSKA Interpelacje radnych INFRASTRUKTURA DROGOWA OCHRONA ŚRODOWISKA OŚWIATA I WYCHOWANIE REMONTY I BUDOWY OBIEKTÓW NA TERENIE MIASTA I GMINY POŁANIEC Lokalny biznes ŚDS WTZ KARTA SENIORA Dane pomiarowe powietrza Nieodpłatna Pomoc Prawna Budowa mostu na rzece Wiśle e-świętokrzyskie Pomoc zewnętrzna dla przedsiębiorców SIP województwa świętokrzyskiego system gospodarowania odpadami propozycje zadań publicznych badanie satysfakcji zgłoś usterkę WKU Sandomierz
Sonda

Proszę ocenić zmiany dotyczące funkcjonalności strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące estetyki strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące przejrzystości strony internetowej gminy

Kalendarz wydarzeń
Więcej wydarzeń
Newsletter
Mapa aktywności organizacji pozarządowych


Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.                          Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.