STRONA ARCHIWALNA

Przejdź na stronę www.portal.polaniec.eu
  • oferta terenów inwestycyjnych
  • Kompleks basenowo-rekreacyjny Delfin
  • Most na rzece Wiśle
  • Kopiec Kościuszki
  • Panorama miasta
Z prac Gminy

Akademia upamiętniająca 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2016-05-02 11:08

dodano przez: Dominika

Opowiedz nam moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną,
na wiekach chwały i sławy!
Wytłumacz nam, tak jak umiesz,
skąd czerwień i biel sztandarów,
niech ludzie żyją tu w dumie,
że taki wydał ich naród!
„Opowiedz nam Ojczyzno”  J. Szczepkowski

 

Spotykaliśmy się dziś, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla wszystkich Polaków majowe święto jest dniem szczególnym. Dzień 3 Maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. – Tymi słowami dnia 29 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy VI z Publicznej Szkoły Podstawnej w Zrębinie rozpoczęli akademię upamiętniającą 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, oddający klimat czasów rozbiorów i ucisku Polaków przez zaborców. Przedstawiona została scenka obrazująca pierwszy rozbiór państwa polskiego. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Często młodzi ludzie zadają sobie pytania: dlaczego została ustanowiona Konstytucja? czym jest ten dokument? dlaczego powinniśmy świętować rocznicę jej uchwaleni? Szóstoklasiści w przystępny i obrazowy sposób udzielili swoim młodszym kolegom odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Najmłodsi dowiedzieli się, jakie prawa daje im ten ważny dokument. Podczas apelu ukazano również, w jakich  okolicznościach doszło do uchwalenia 3- cio Majowej Ustawy Zasadniczej. Nie zapomniano również o bohaterach tamtych wydarzeń – o tych, którzy próbowali ratować nasz kraj przed upadkiem. Pojawiły się nazwiska Hugo Kołłątaja, Stanisława Staszica, Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego. Podczas uroczystości nie zabrakło biało – czerwonej flagi państwowej, której święto będziemy obchodzić 2 Maja.  Podczas apelu usłyszeliśmy dwie piękne pieśni w wykonaniu uczennic naszej szkoły : „Ojczyzno ma” oraz „Flaga”.

Szóstoklasiści ten nadzwyczajny temat przygotowali i przedstawili w sposób bardzo ciekawy i wnieśli dużo serca i zaangażowania. Aktorzy biorący udział w akademii zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Głównym celem apelu było kształcenie wśród dzieci postaw szacunku do dziedzictwa historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się wolną Polską  i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać polski hymn. Uczniowie naszej szkoły chcąc ukazać swoje przywiązanie do tradycji narodowej odświętnie ubrali się w tym dniu oraz każdy z nich przygotował  w barwach narodowych ozdoby – piękne biało- czerwone kwiaty i flagi. Przedszkolaki ozdobiły swoje stroje biało- czerwonymi wstążkami. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i hołd oddany w ten sposób naszym przodkom.

Iwona Czosnek

 

Powrót do poprzedniej
Pomoc dla Ukrainy Spot 2019 Spot 2019 Inwestycje POŁANIEC DLA INWESTORÓW PLANY ROZWOJU Fotogaleria Połaniec.TV Merkuriusz Połaniecki Kosynier - nasza ziemia połaniecka Nagrody i wyróżnienia Oferty pracy Połaniec.info Połaniec w mediach RADA SENIORÓW MŁODZIEŻOWA RADA MIEJSKA Interpelacje radnych INFRASTRUKTURA DROGOWA OCHRONA ŚRODOWISKA OŚWIATA I WYCHOWANIE REMONTY I BUDOWY OBIEKTÓW NA TERENIE MIASTA I GMINY POŁANIEC Lokalny biznes ŚDS WTZ KARTA SENIORA Dane pomiarowe powietrza Nieodpłatna Pomoc Prawna Budowa mostu na rzece Wiśle e-świętokrzyskie Pomoc zewnętrzna dla przedsiębiorców SIP województwa świętokrzyskiego system gospodarowania odpadami propozycje zadań publicznych badanie satysfakcji zgłoś usterkę WKU Sandomierz
Sonda

Proszę ocenić zmiany dotyczące funkcjonalności strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące estetyki strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące przejrzystości strony internetowej gminy

Kalendarz wydarzeń
Więcej wydarzeń
Newsletter
Mapa aktywności organizacji pozarządowych


Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.                          Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.